Misją naszej Biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych oraz upowszechnianie wiedzy i rozwój kultury wśród mieszkańców. Naszym celem jest popularyzacja oraz budowanie pozytywnego wizerunku w swoim środowisku lokalnym i na zewnątrz. Pragniemy ożywić środowisko czytelnicze poprzez spotkania autorskie, konkursy literackie, głośnego czytania, lekcje biblioteczne, zajęcia edukacyjne itd. Równie ważne jest promowanie historii, kultury i tradycji naszej gminy. Swoją działalność biblioteka prowadzi samodzielnie i we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami.
Zgodnie z wymogami ustawowymi i statutowymi Miejska Biblioteka Publiczna w Piaskach udostępnia swe zbiory wszystkim zainteresowanym. Do jej podstawowych zadań należy gromadzenie, opracowanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych oraz obsługa użytkowników, przede wszystkim poprzez udostępnianie zbiorów i prowadzeni działalności informacyjnej. Podstawowe usługi Biblioteki są ogólnie dostępne i bezpłatne.
Miejska Biblioteka Publiczna w Piaskach posiada osobowość prawną, którą uzyskała poprzez wpis do rejestru instytucji kultury Urzędu Gminy w Piaskach i działa na postawie niżej wymienionych dokumentów:
- Ustawy z dnia 25 października o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13 poz. 123).
- Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 1997 r. Nr 85, poz. 539 z późn. zmianami).
- Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13 poz. 74 z późn. zmianami).
Nasza biblioteka publiczna to obecnie Biblioteka Główna i 3 filie biblioteczne. Obsługujemy rocznie ok. 2 tysięcy czytelników, udostępniając rocznie blisko 35 tysięcy zbiorów z różnych dziedzin wiedzy.
Od 2015 roku biblioteka działa w programie SB Mateusz, umożliwiającym zarządzanie indywidualnymi kontami przez czytelników i obsługiwanie wielu procesów przez Internet. Całkowicie zautomatyzowano procesy biblioteczne. Powodem do dumy jest dla nas fakt, że wszystkie placówki biblioteczne są w pełni skomputeryzowane. Zbiory są prezentowane na stronie internetowej biblioteki w katalogu online. Można je rezerwować samemu elektronicznie, a jedyny wysiłek polega na tym, żeby przyjść do wypożyczalni i odebrać książkę.
Warto podkreślić, że zainicjowano w naszej bibliotece działania na rzecz osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną. Systematycznie organizowane są zajęcia, a książki dostarcza się osobom nie mogącym dotrzeć do biblioteki o własnych siłach.
Nasze placówki organizują różnorodne zajęcia dla dzieci, angażujemy się w ogólnopolskie akcję, np. "Noc Bibliotek", "Cała Polska czyta dzieciom" czy "Narodowe Czytanie". Idąc za duchem czasu stosujemy marketing i dbamy o dobry wizerunek biblioteki i jej reklamę. Działania te intensyfikujemy podczas majowego Tygodnia Bibliotek.
W naszej bibliotece funkcjonuje Dyskusyjny Kluby Książki oraz Dziecięcy Klub Przyjaciół Biblioteki. Należy podkreślić, ze piasecka biblioteka kieruje swoją ofertę również do placówek oświatowych znajdujących się na terenie naszej gminy poprzez przygotowane specjalnie dla uczniów i przedszkolaków lekcje biblioteczne.
Historia biblioteki publicznej w Piaskach, bierze swój początek u progu XX wieku. Pierwszą biblioteką w Piaskach była biblioteka Polskiej Macierzy Szkolnej, która została udostępniona czytelnikom w 1906 roku. Następnie w latach 1916-18 była prowadzona przez grono ludzi dobrej woli na czele z księdzem Czyżewskim. W zasilaniu funduszy biblioteki pomagali nauczyciele organizując „Jasełka” z udziałem młodzieży szkolnej. Po 25 latach postanowiono przeorganizować bibliotekę szkolną w bibliotekę powszechną. Otwarcie Biblioteki Powszechnej w Piaskach nastąpiło dnia 29 marca w 1931 roku.
Po II wojnie światowej w 1948 roku została reaktywowana na mocy „Dekretu o Bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi” z księgozbiorem liczącym 347 woluminów. Nowo powstała placówka uzyskała na początku miano Gminnej Biblioteki Publicznej. Zadaniem jej było służenie ogółowi mieszkańców Piask i okolicznych wsi. Opiekę nad nią sprawowało Prezydium Gminnej Rady Narodowej, a merytoryczną Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublinie. W owym czasie Biblioteka mieściła się w jednoizbowym lokalu przy ulicy Lubelskiej 50. Zakupy księgozbioru były dokonywane centralnie i przesyłane z Księgarni Wysyłkowej w Warszawie.
Od 1950 roku biblioteka zmieniła nazwę na Gromadzką Bibliotekę Publiczną. Była czynna 6 dni w tygodniu, mieściła się już w dwuizbowym lokalu, księgozbiór zaś wzrósł do 3500 woluminów. W tym też okresie zmodernizowano wyposażenie placówki, biblioteka zaczęła „wychodzić” ze swoją działalnością na zewnątrz.
Ważnym wydarzeniem w działalności biblioteki było otwarcie dnia 22 października 1972 roku Domu Kultury, w nim znalazła również swoje miejsce i biblioteka. Umożliwiło to racjonalne rozmieszczenie księgozbioru, zorganizowany został bogatszy warsztat służby informacyjno-bibliograficznej. Wydzielony i wzbogacony został księgozbiór podręczny.
Od 1974 roku biblioteka w Piaskach pełniła rolę koordynatora czytelnictwa na terenie całej gminy, stąd od 1975 roku zmieniła nazwę na Gminną Bibliotekę Publiczną.
Z biegiem lat okazało się, że w bibliotece w Piaskach jest coraz ciaśniej, a potrzeby czytelnicze coraz większe. W 1984 roku został utworzony Oddział dla Dzieci przy Bibliotece Gminnej. Z księgozbioru ogólnego wydzielony został księgozbiór dla dzieci. Z dotacji Wojewódzkiej Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz dotacji z Urzędu Gminy w Piaskach zakupiono nowe książki dla dzieci i młodzieży. Na koniec 1984 roku księgozbiór w Oddziale dla dzieci liczył 3184 woluminów.
Kolejne zmiany organizacyjne nastąpiły od dnia 1 stycznia 1992 roku, zmienił się system finansowania jednostek funkcjonujących w gminie. Utrzymanie biblioteki powierzono Samorządowi Miasta i Gminy Piaski. Do roku 1996 biblioteka funkcjonowała jako samodzielna jednostka organizacyjna.
Na podstawie uchwały Rady Miejskiej z dnia 29 września 1996 r. została podjęta decyzja o połączeniu Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej i Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach z dniem 1 stycznia 1997 r. Po 6 latach na mocy uchwały Rady Miejskiej z dniem 1 stycznia 2004 roku nastąpiło wyłączenie biblioteki ze struktury ośrodka kultury.
Biblioteka otrzymała nazwę – Miejska Biblioteka Publiczna w Piaskach, działalność swoją prowadzi w oparciu o statut i regulamin biblioteki.